PLAY-PARK Blog Picture

Nowe przepisy dotyczące placów zabaw

Już 1 sierpnia 2024r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (potoczna nazwa tego aktu prawnego to Stop patodewelorepce).

W tym rozporządzeniu znajduje się wiele nowych lub przepisów dotyczących placów zabaw. Przedstawiamy Ci ten artykuł, jako miniprzewodnik, który pozwoli Ci na zapoznanie się z nowymi regulacjami prawnymi w zakresie budowy placów zabaw. 

Warto dodać, iż paragraf 40 tego rozporządzenia dotyczy nowobudowanych placów zabaw. Szczegółowe wymogi dotyczące placów zabaw można znaleźć w 15 punktach zawartych właśnie w paragrafie 40 rozporządzenia.

Poniżej omówimy najważniejsze wymagania wynikające z nowego prawa. 

Co musisz wiedzieć na temat nowych regulacji prawnych w zakresie budowy placów zabaw? 

  • Wykonanie placów zabaw staje się obowiązkowe w przypadku budowy budynku wielorodzinnego, w którym znajdzie się ponad 20 mieszkań lub zespołu budynków, w których mieszkań będzie ponad 20.

  • Co najmniej 30% powierzchni placu zabaw dla dzieci powinno znaleźć się na terenie biologicznie czynnym.

  • Plac zabaw musi być dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami - należy przez to rozumieć przede wszystkim dostęp do placu zabaw przez osoby mające problemy z poruszaniem się, a w szczególności osoby na wózkach.

  • Co najmniej 50% powierzchni placu zabaw dla dzieci powinno być nasłonecznione przez co najmniej 2 godziny (liczone w dniach równocy) w godzinach od 10:00 do 16:00. Przy czym w zabudowie śródmiejskiej dopuszcza się zmniejszenie tego limitu do 1 godziny dziennie.

  • Odległość placów zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych od linii rozgraniczających ulicę, dróg, ciągów pieszo-jezdnych, okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz miejsc gromadzenia odpadów wynosi co najmniej 10 metrów.

  • Rozporządzenie wprowadza obowiązek ogrodzenia placu zabaw. Ogrodzenie powinno posiadać wysokość co najmniej 1,0 metra oraz furtkę o szerokości co najmniej 1,2 metra tak, aby nie utrudniać dostępu dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Jaką powierzchnię musi mieć plac zabaw? Co mówią o tym nowe przepisy? 

Powierzchnia placu zabaw została przez rozporządzenie określona bardzo szczegółowo ? zacytujmy:

  • 1 m2 na każde mieszkanie - w przypadku gdy w budynku lub zespole budynków znajduje się od 21 do 50 mieszkań. 

  • 50 m2 - w przypadku gdy w budynku lub zespole budynków znajduje się od 51 do 100 mieszkań;

  • 0,5 m2 na każde mieszkanie - w przypadku gdy w budynku lub zespole budynków znajduje się od 101 do 300 mieszkań;

  • 200 m2 - w przypadku gdy w budynku lub zespole budynków znajduje się powyżej 300 mieszkań.

Rozporządzenie definiuje, iż wyposażenie placu zabaw powinno umożliwić zabawę co najmniej 5 dzieci na każde 20m2 placu zabaw i powinno być dostosowane dla dzieci w różnym wieku.

Jakie normy muszą spełniać place zabaw i nawierzchnia?  

Pierwszy raz w dokumencie tej rangi pojawia się obowiązek, aby wyposażenie placów zabaw oraz jego nawierzchnia spełniały wymagania określone w polskich normach - w szczególności podaje się wszystkie normy w grupy PN-EN 1176.

Taki wymóg w praktyce może oznaczać, aby urządzenia na placu zabaw posiadały certyfikaty potwierdzające zgodność z odpowiednią normą z grupy PN-EN 1176. 

Przepisy odnoszące się do placów zabaw na stropodachach 

Szczególne wymagania dotyczą placów zabaw, które będą powstawały na stropodachach.

W szczególności zabrania się budowy placów zabaw na stropodachach znajdujących się powyżej 5 metrów powyżej poziomu terenu.

Natomiast, aby plac zabaw powstał na stropodachu musi on być odsunięty od jego krawędzi o co najmniej 10 metrów, zabezpieczony przez wypadnięciem dzieci oraz zabawek i ogrodzony balustradą o wysokości co najmniej 1,6 metra przy czym balustrada musi zapewniać bezpieczeństwo i uniemożliwiać wspinanie się po niej.

ZADZWOŃ
tel.: +48 91 422 33 99