PLAY-PARK Blog Picture

Jakie powinny być place zabaw?

Plac zabaw jest miejscem, które powinno być szczególnie bezpieczne. Służy on do przede wszystkim do spędzania na nim wolnego czasu i do zabawy dzieci. Brak właściwego nadzoru nad danym placem zabaw zwiększa ryzyko wypadków, których można uniknąć regularnie sprawdzając ich stan. Place zabaw cieszą się popularnością wśród dzieci w różnym wieku, dlatego tak ważne jest, żeby był odpowiednio wyposażony. 

Charakterystyka placu zabaw 

Plac zabaw jest miejscem przeznaczonym do rekreacji dzieci, w którego skład wchodzi wyposażenie i nawierzchnia zdefiniowana według specjalnych rozporządzeń. Oprócz urządzeń do zabawy dzieci, do placu zabaw należą: wyposażenie dodatkowe - ławki, tablica, kosze na śmieci oświetlenie, zieleń, ogrodzenie. Publiczny plac zabaw to taki, który znajduje się w miejscu publicznym - na terenie parku, skweru, szkoły, przedszkola czy wspólnoty albo spółdzielni mieszkaniowej. Istnieje wiele norm, które określają wytyczne na temat budowy placów zabaw. Placem zabaw jest także sala zabaw, która znajduje się wewnątrz budynku. 

Plac zabaw jest zespołem obiektów małej architektury. Oznacza to, że do jego wybudowania przede wszystkim potrzebne jest pozwolenie na budowę. Prawo budowlane mówi, że obiektami małej architektury są niewielkie obiekty, w szczególności te użytkowe służące rekreacji i utrzymaniu porządku. Dodatkowo powinien on być wybudowany biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania i przepisy. Podczas samego planowania placu zabaw, trzeba uwzględnić specyfikację terenu - ukształtowanie, położenie, zieleń i wiek użytkowników. Plac powinien mieścić się 10 metrów od drogi, śmietników oraz linii okien budynków mieszkalnych, a także 20 metrów od parkingów i torów kolejowych. Budowa placu zabaw powinna być zgłoszona do miejscowego wydziału architektury. 

Wybierając urządzenia, które mają znajdować się na placu należy wziąć pod uwagę wiek użytkowników. Aby stworzyć bezpieczny plac zabaw, który będzie sprawiał radość i wykorzystywał możliwości najmłodszych dzieci trzeba mieć wiedzę o przebiegu rozwoju dziecka i wiedzieć, co jest dla nich możliwe w danym wieku i na konkretnym etapie rozwojowym. Jeśli plac ma być przeznaczony dla najmłodszych dzieci - powinny na nim znajdować się piaskownice, niskie podesty, huśtawki, zjeżdżalnie i sprężynowce. Dla starszych dzieci lepszym rozwiązaniem będą urządzenia sprawnościowe, wysokie zjeżdżalnie i karuzele. Najlepiej sprawdzą się mieszane place, na których będą mogły bawić się dzieci w różnym wieku. Wtedy należy wyznaczyć odpowiednie strefy dla najmłodszych i starszych. Trzeba jednak brać pod uwagę, że plac zabaw powinien być przede wszystkim bezawaryjny. Dlatego też wybór wszystkich urządzeń, dodatków i elementów placu jest określony przepisami.

Norma PN - EN 1176 i PN - EN 1177

Jest to wykaz norm, które dotyczą wyposażenia placów zabaw. Posiada ona zbiór wytycznych, które dotyczą bezpieczeństwa placów zabaw i nawierzchni przeznaczonych do indywidualnego i wspólnego użytkowania przez dzieci. Co więcej ma także rozpisane dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek, zjeżdżalni, kolejek linowych, karuzeli, urządzeń kołyszących. Dokument dotyczy także placów zabaw przeznaczonych do instalacji wewnątrz i na zewnątrz dzieci do lat 14. Część 11 tej normy określa dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań sieci przestrzennej. W wytycznych tej normy znajdziemy także zapisy związane z przestrzennym rozmieszczeniem urządzeń, które określają powierzchnię i przestrzeń upadku. Norma reguluje również kwestie dotyczące projektowania ciągów komunikacyjnych i ogrodzeń, a także zasady rozmieszczenia elementów placu zabaw, które zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu oraz zbieraniu się wody. Wybierając ofertę należy sprawdzić czy producent spełnia warunki i posiada certyfikaty potwierdzające zgodność z normami. Oprócz bezpieczeństwa jest to także gwarancja dobrej jakości urządzeń. 

Ogrodzenie placu zabaw 

Ogrodzenie placu zabaw nie jest określone żadnym przepisem. Ma ono jednak zapobiec zanieczyszczeniom odzwierzęcym oraz niekontrolowanemu wybieganiu dzieci poza plac zabaw. Ogrodzenie jest elementem małej architektury, które wyznacza granice przestrzeni, która jest przeznaczona dla najmłodszych. Dodatkowo jeśli w pobliżu znajduje się parking (musi być oddalony według wytycznych), ogrodzenie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ będzie stanowić ochronę przed wtargnięciem dziecka pod samochód. Trzeba również pamiętać, że plac zabaw nie może stanowić zagrożenia dla dzieci ze względu na swoją konstrukcję. Musi być wykonane z trwałych materiałów i nie posiadać elementów, które mogłyby skaleczyć. Choć ogrodzenia nie można zakwalifikować jako urządzenia placu zabaw, to jednak należy je montować w sposób zgodny z wytycznymi Normy PN - EN 1176. 


Żeby plac zabaw mógł spełniać swoją funkcję trzeba pamiętać o regularnych kontrolach. Administrator lub zarządca powinien sprawdzać stan urządzeń, wynosić śmieci, zabezpieczać uszkodzone elementy i robić najważniejsze naprawy. Co jakiś czas warto również robić kontrole funkcjonalne - sprawdzać czy urządzenia działają jak trzeba. 

ZADZWOŃ
tel.: +48 91 422 33 99