PLAY-PARK Blog Picture

Place zabaw z atestem - jakie wymogi powinien spełniać nowoczesny plac zabaw?

Place zabaw to jedno z ulubionych miejsc dzieci. Mogą się one tam wybawić i wyszaleć. Jednak kluczową kwestią jeśli chodzi o zabawę na placu zabaw jest bezpieczeństwo dzieci. Dlatego każdy plac zabaw powinien spełniać określone normy bezpieczeństwa i posiadać atest. Oznacza to, że każde urządzenia obecne na placu zabaw posiadać musi odpowiednie certyfikaty świadczące o tym, że urządzenia, na których bawią się dzieci spełniają normy pod kątem jakości.

Urządzenia z certyfikatami

Jak wspomniano każdy plac zabaw musi spełniać wymogi bezpieczeństwa. Oznacza to, że każde urządzenia obecne na placu zabaw posiadać musi odpowiednie certyfikaty świadczące o tym, że urządzenia, na których bawią się dzieci spełniają normy pod kątem jakości. Ważne jest to, że taki wymóg wynika wprost z przepisów prawa. Dlatego plac zabaw, na którym obszarze znajdują się urządzenia bez certyfikatu nie mogą zostać dopuszczone do użytku. Nietrudno zatem domyślić się, że najlepszym miejscem zabaw dla dzieci będą place zabaw z atestem

Regulamin na placu zabaw

Każdy plac zabaw posiadać musi także regulamin. Co ważne każdy regulamin musi posiadać informacje w formie tekstu oraz w formie graficznej. Oprócz zasad korzystania z placu zabaw regulamin powinien zawierać takie informacje jak numery alarmowe oraz kontakt do administratora lub zarządcy placu zabaw.

Bezpieczna nawierzchnia

Nie trudno się domyśleć, że dzieci na placu zabaw najczęściej po prostu biegają. Dlatego kluczową sprawą jest to, aby nawierzchnia obecna na placu zabaw spełniała normy bezpieczeństwa, a powinien mieć to na względzie każdy kto produkuje plac zabaw metalowe Przede wszystkim musi być to nawierzchnia chroniąca dziecko przed skutkami ewentualnego upadku. Bezpieczna nawierzchnia jest kluczowa przede wszystkim pod urządzeniami, które posiadają wysokość spadkową, czyli takimi, z których dziecko przez nieuwagę może spać na ziemię. Jest to wymóg, który także wynika z konkretnych przepisów prawnych. Najczęściej na nawierzchnia budowana jest z piasku lub żwiru. Jednak od pewnego czasu stosuje się dużo nowocześniejsze rozwiązania takiej jak mata przerostowa lub nawierzchnia wylewna. Oba typy nawierzchni skutecznie amortyzują upadek. Spotkać można się także z nawierzchnią syntetyczną tworzoną z płytek gumowych. Istotne jest także to, aby nawierzchnia spełniała zasadę High Impact Critica. Oznacza to, że im wyższe urządzenie tym grubsza powinna być nawierzchnia. Place zabaw z atestem muszą koniecznie tę normę zachować.

Place zabaw z atestem - jakie warunki?

Place zabaw z atestem zawsze muszą przejść rygorystyczne warunki. Przede wszystkim sprawdzane są takie elementy jak to czy występuje ryzyko zakleszczenia części ciała dziecka podczas zabawy na jakimś urządzeniu, wytrzymałość oraz stabilność urządzeń, brak ostrych krawędzi na urządzeniach oraz to czy wytyczone są odpowiednie strefy bezpieczeństwa wokół urządzeń.

Place zabaw z atestem a spełnienie norm

Wszystkie place z atestem muszą spełniać określone normy. Jest to norma PN-EN 1176, której spełnienie świadczy o tym, że urządzenia na placu zabaw są bezpieczne oraz norma PN-EN 1177, która świadczy o bezpieczeństwie nawierzchni na placu zabaw.

Materiały wykorzystywane do produkcji urządzeń

Place zabaw z atestem powinny także posiadać urządzenia i zabawki wykonane z odpowiednich tworzyw.
Place zabaw producent - o czym jeszcze powinien pamiętać producent, podczas projektowania placu zabaw?
 Przede wszystkim muszą być to materiały, które będą odporne na negatywne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Jednym z materiałów, z których zatem często buduje się urządzenia na place zabaw z atestem jest stal nierdzewna. Jest ona bowiem zarówno odporna, jak i estetyczna.

Jak już wspomniano na wstępnie bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy jest najważniejsze. Dlatego zawsze wybierane powinny być place zabaw z atestem. Jest to gwarancja bezpieczeństwa dzieci.

ZADZWOŃ
tel.: +48 91 422 33 99