PLAY-PARK Blog Picture

Place zabaw z atestem - czym powinny się charakteryzować

Dzieci w każdym uwielbiają różnego typu zabawy, ponieważ dostarczają im mnóstwo radości oraz pozwalają doskonalić lub nabywać nowe umiejętności. Z tego też powodu place zabaw są dla dzieci doskonałym centrum rozrywki. Są miejscem, które dostarcza im mnóstwo frajdy angażując je nawet na wiele godzin. To tutaj spotykają się z rówieśnikami i zawierają nowe przyjaźnie. Nie ulega więc wątpliwości, że place zabaw powinny być odpowiednio przystosowane i zapewniać bezpieczeństwo bawiącym się dzieciom.

Place zabaw z atestem

Place zabaw to idealne miejsca na dziecięce harce. Jednak jeśli nie są ono odpowiednio przystosowane i zabezpieczone, to mogą nieść ryzyko niebezpiecznych upadków czy kontuzji. 

Bezpiecznie place zabawa mają więc zapewniać dzieciom rozrywkę, ale również dbać o ich bezpieczeństwo oferując jego wszystkim użytkownikom właściwy komfort. Place zabaw z atestem muszą spełniać rygorystyczne normy będące gwarancją bezpieczeństwa, dlatego też warto je wybierać na miejsce zabaw dla dzieci. 

Place zabaw z atestem muszą posiadać certyfikowane zabawki oraz bezpieczną nawierzchnię, które są odpowiednio rozmieszczone zgodnie z wymogami Polskiej Normy. Aby place zabaw z atestem uzyskały potwierdzenie zgodności z PN muszą zostać przeprowadzane określone badania mające na celu ustalenie:

- czy występuje ryzyko zakleszczenia głowy, palców, odzieży lub uszkodzenia ciała;
- wytrzymałości, stabilności oraz staranności wykonania poszczególnych zabawek (np. brak ostrych krawędzi czy wystających elementów konstrukcyjnych);
- zdefiniowanie High Impact Critical, czyli maksymalnej wysokości, z jakiej dziecko może spaść z danej zabawki;
- prawidłowości wytyczonych stref bezpieczeństwa wokół zainstalowanych zabawek.

Wybierając place zabaw z atestem mamy więc pewność, że użyte do ich budowy zabawki są w pełni bezpieczne oraz spełniają wytyczne norm z grupy PN-EN 1176. Podobnie jak użyta nawierzchnia, która aby była atestowana musi spełniać wymogi normy PN-EN 1177. Istotne jest również, aby rodzaj nawierzchni, był dostosowany do maksymalnej wysokości z jakiej dziecko może upaść z poszczególnych zabawek (High Impact Critica -HIC). Zasada jest bardzo prosta im wyższy HIC, tym nawierzchnia grubsza.

Place zabaw producent - atestowane zabawki oraz nawierzchnie

Najlepszym rozwiązaniem jest budowa placu zabaw przy użyciu certyfikowanych zabawek oraz nawierzchni, ponieważ wówczas nie ma ryzyka, że nowo powstały plac zabaw nie otrzyma atestu. Ponadto place zabaw producent mają bogatą ofertę różnorodnych zabawek czy nawierzchni odpowiednich dla dzieci w różnym wieku. W związku z czym są w stanie zaoferować najbardziej optymalne rozwiązania dostosowane do konkretnych wymagań, możliwości powierzchniowych oraz budżetowych danego inwestora. 

Place zabaw producent są zwykle gwarancją wysokiej jakości oferowanych usług i produktów oraz terminowości realizacji powierzonych zadań. Mamy więc pewność, że plac zabaw spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa a użyte do jego budowy zabawki i nawierzchnie są wysokiej jakości. 

Elementy wykończeniowe są wówczas wykonane z odpornego tworzywa(np. HDPE i HPL) na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienność warunków atmosferycznych. Dodatkowo do produkcji elementów konstrukcyjnych wykorzystywana jest stal nierdzewna lub czarna. Stal jest niezwykle odporna na czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne, zachowując przy tym doskonałe walory estetyczne. Poza tym elementy stalowe są właściwie zabezpieczone przed korozją oraz pokryte bezpieczną farbą.

Place zabaw producent - zabawa dostosowana do wieku dzieci

Bogata oferta producentów placów zabaw pozwala dostosować zabawki do wieku ich użytkowników. Bazując na swoim doświadczeniu producenci atestowanych placów zabaw wiedzą, co dzieciom się najbardziej podoba i jakie są ich oczekiwania wobec miejsca z uwzględnieniem ich poszczególnych grup wiekowych. Dlatego też place zabaw producent będą oferowały doskonałą i bezpieczną rozrywkę dostosowaną do ich możliwości i umiejętności.

ZADZWOŃ
tel.: +48 91 422 33 99