PLAY-PARK Blog Picture

Wyposażenie placu zabaw w Kwidzynie - integracja czy to ważne?

Wyposażenie  placu zabaw decyduje  o tym kto będzie z  niego korzystał. Nie zapominajmy, że  niepełnosprawne dzieci też lubią nawiązywać nowe znajomości i bawić się, potrzebują tylko specjalnie dostosowanej przestrzeni.  Dzięki integracyjnym placom zabaw dzieci niepełnosprawne i zdrowe mogą wspólnie aktywnie spędzać czas. Miejsca takie uczą dzieci akceptacji i tolerancji, rozwijają  umiejętności społeczne.  Integracja z rówieśnikami oraz wspólna zabawa to bardzo ważny element rozwoju każdego dziecka, żadne dziecko nie powinno czuć się wykluczone. Dzieciom niepełnosprawnym życie stawia większe wymagania niż sprawnym dlatego ważne jest aby  zapewnić im miejsca  gdzie mogą po prostu bawić się bez dodatkowych utrudnień. 

Taki plac zabaw z atestem powstał w  Kwidzynie przy ul. Warszawskiej. Została na  nim  ułożona bezpieczna  nawierzchnia w kolorze czerwonym, która z jednej strony umożliwia swobodne poruszanie się wózkiem inwalidzkim po całym  placu zabaw, a z drugiej amortyzuje upadki aby nasze pociech mogły bawić się bezpiecznie. 

Wyposażenie placu zabaw to między innymi specjalna, integracyjna karuzela YUGO która umożliwia wspólną, radosną zabawę dzieciom w  pełni sprawnym i tym poruszających się na  wózku inwalidzkim. Wspólna zabawa prowadzi  do większej otwartości, uczy tolerancji i empatii. Integracja pozwala dziecku niepełnosprawnemu być sobą wśród innych. Dzieci które nie są w pełni sprawne w bezpieczny sposób mogą poczuć się częścią większej, wspólnie bawiącej się grupy, mogą nabrać odwagi w kontaktach z  rówieśnikami, nawiązać nowe przyjaźnie. Natomiast dzieci sprawne uczą się, akceptacji dla odmienności, śmiałości  w  kontaktach oraz tego, że mogą służyć pomocą jeżeli zajdzie taka  potrzeba. Karuzela YUGO pomieści jednocześnie aż 3 wózki inwalidzkie oraz 6 dzieci siedzących na ławeczce. Zabawa na niej jest bardzo łatwa, aby wprawić ją w ruch wystarczy pokręcić talerzykiem umiejscowionym  w centralnym miejscu karuzeli, aby zatrzymać wystarczy przestać kręcić talerzykiem, nic prostszego. Dla zwiększenia bezpieczeństwa wewnątrz karuzeli znajduje się hamulec odśrodkowy zabezpieczający przed zbyt szybkim obracaniem, dodatkowo karuzela nie ruszy dopóki nie zamkniemy wahadłowych furtek wejściowych. Ich otwarcie nastąpi dopiero po użyciu przycisku blokady znajdującego się przy każdym skrzydle furtki i spowoduje  automatyczne zatrzymanie  karuzeli. 

Na placu zabaw znajduje się również super urządzenie do wspinania  LINARIUM HAR MERON umożliwiające jednoczesną, wspólną zabawę aż przez 31 dzieci. Pomaga zdobyć nowe umiejętności zręcznościowe, rozwija motorykę, pobudza kreatywność i dziecięcą  wyobraźnie, zapewnienia każdemu dziecku wielogodzinną, niezapomnianą zabawę. Jedna konstrukcja a tak wiele możliwości, dzieci mogą nie tylko  wspinać się, ale także dzięki nieskrępowanej wyobraźni poczuć się jak zdobywcy piramid czy Tarzan w dżungli. Aktywna zabawa to doskonały trening, pozwala w naturalny sposób zwiększyć sprawność naszych dzieci i rozładować ich energię, pociechy uczą się podejmować wyzwania i pokonywać trudności podczas ich realizacji. 

Innym urządzeniem zabawowo - sprawnościowym zainstalowanym na  tym placu zabaw jest LINARIUM FLUX 2 służy ono do ćwiczenia równowagi. W trakcie zabawy dzieci  muszą  tak balansować ciałem  aby utrzymać się na linach rozpiętych pomiędzy platformami. Z racji tego, że wyobraźnia  naszych dzieci  jest nieograniczona zazwyczaj przejście przez  liny urasta do rangi pokonania fosy lub przejścia nad przepaścią. Zabawa na równoważniach w prosty sposób pomaga kształtować koordynację i synchronizację ruchów, a także wzmacnia mięśnie stabilizujące ciało naszych dzieci.  

Wyposażenie placu zabaw  którego nigdy  nie  może zabraknąć to zdecydowanie huśtawka. To do niej są zazwyczaj największe kolejki. Na  placu zabaw w Kętrzynie mamy aż dwa takie urządzenia. Jedno z nich  LOTUS 1 to  bardzo lubiane przez wszystkie dzieci tzw. ?Bocianie gniazdo?. Taka huśtawka to prawdziwa frajda, możne się na niej bujać wspólnie kilkoro dzieci zarówno na siedząco jak i w pozycji  półleżącej, dlatego może  również  służyć dzieciom z niepełną sprawnością. Dla dzieci poruszających się na wózku inwalidzkim przeznaczona jest huśtawka SATURN z gondolą w formie platformy na którą  mogą samodzielnie wjechać wózkiem. Jest to bardzo bezpieczna konstrukcja przeznaczona tylko dla wózków inwalidzkich na której dziecko przy pomocy lin może bujać się samo, bez pomocy opiekuna. 

Czas spędzony na placu zabaw realizuje naturalną potrzebę naszych dzieci do radosnej zabawy, aktywności oraz  kontaktu z  rówieśnikami, jest również doskonałym sposobem na  spontaniczną naukę tolerancji i współistnienia w zróżnicowanym  społeczeństwie. 

Wyposażenie placu zabaw ma duże znaczenie, projektując takie miejsce należy wziąć  pod uwagę  potrzeby wszystkich dzieci zarówno tych w  pełni sprawnych jak i tych z różnymi rodzajami ograniczeń. Poszczególne  urządzenia powinny być  tak dobrane aby  wszechstronnie rozwijały nasze dzieci zarówno  fizycznie jak i  mentalnie, powinny być na  tyle atrakcyjne żeby zachęcały naszych milusińskich do zabawy. Szczególną uwagę należy też  zwrócić na  bezpieczeństwo naszych dzieci, plac zabaw z atestem  potwierdza, że zamontowane  na jego terenie  urządzenia spełniają  normy i posiadają certyfikaty bezpieczeństwa. 

 

ZADZWOŃ
tel.: +48 91 422 33 99