PLAY-PARK Blog Picture

Place zabaw metalowe - dlaczego warto wybrać właśnie taki plac zabaw?

Place zabaw, czy to te przedszkolne czy osiedlowe bądź powstałe w wyznaczonym do tego celu specjalnym miejscu są wykonywane z drewna bądź metalu. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady jak i zalety, jednak w ostatnim czasie ze względu na mnóstwo pozytywnych cech nowopowstałe place zabaw zdecydowanie najczęściej niemal w całości wykonywane są z wysokiej jakości metalu. 

Place zabaw metalowe

mają za zadanie nie tylko sprawić, że dzieci przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych tam przedmiotów będą się bawiły doskonale, ale przede wszystkim w czasie tych radosnych zabaw powinny być przede wszystkim bezpieczne. Na tym zależy równie mocno rodzicom, jak i producentom placów zabaw. W przypadku takich tworów jak metalowy plac zabaw producent, któremu będzie zależało na jakości i bezpieczeństwie, do stworzenia swoich placów zabaw użyje nie tylko najwyższej jakości metalu, ale również dołoży wszelkich starań aby każdy, nawet najmniejszy detal został wykonany z niezwykłą precyzją i starannością. Place zabaw metalowe musza również wykazywać się bardzo dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych. To bardzo ważne w naszym specyficznym klimacie, gdzie na przemian świeci słońce i pada deszcz, a w czasie zimy często panują bardzo niskie temperatury, znacząco spadające poniżej zera. 

Myśląc o metalowych placach zabaw należy jednak mieć świadomość, że współcześnie wyglądają one nieco inaczej, niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, kiedy to również się pojawiały, choć zdecydowanie rzadziej niż w dzisiejszych czasach. Różnice polegają przede wszystkim w jakości wykonania poszczególnych komponentów znajdujących się na placach zabaw urządzeń, jak i w jakości samego materiału wykorzystywanego do produkcji wszelkiego rodzaju metalowych zabawek na place zabaw. A większa jakość przekłada się na większe bezpieczeństwo stosowania. W obecnych czasach, place zabaw muszą spełniać rygorystyczne normy wytrzymałościowe, jedynie place zabaw z atestem oficjalnie mogą być zamontowane i udostępnione dzieciom. Na szczęście teraz bardzo rzadko słyszy się historie o wypadkach dzieci na placach zabaw, do których przyczyniły się wadliwe czy niesprawne urządzenia się na nim znajdujące. Oczywiście nawet najlepszej jakości, najstaranniej zaprojektowane i wykonane place zabaw metalowe nie dają stuprocentowego bezpieczeństwa, jeśli małe dziecko nie jest przy zabawie w odpowiedni sposób kontrolowane przez osobę dorosłą. 

Metalowe place zabaw, zarówno z punktu widzenia producentów, jak i zarządców takich miejsc czy rodziców pociech z nich korzystających mają bardzo wiele zalet. Z całą pewnością za największe z nich uznać można:

  • wysoką różnorodność konstrukcji (metal jest znacznie bardziej plastycznym materiałem niż drewno, dlatego daje zdecydowanie więcej możliwości na formowanie wszelkiego rodzaju konstrukcji), 
  • metal doskonale łączy się z innymi materiałami, dając bardzo duże pole do popisu projektantom placów zabaw w wymyślaniu najróżniejszych atrakcji, 
  • elementy metalowe na placach zabaw są wykończone odpowiednimi środkami antykorozyjnymi, dzięki czemu place zabaw metalowe są wysoce odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne (a to oznacza, że w nienagannym stanie mogą służyć one dzieciom przez długie lata), 
  • metalowe place zabaw, ze względu na swoją wzmocnioną konstrukcję są w przeciwieństwie do tych drewnianych znacznie bardziej odporne na akty wandalizmu, dzięki czemu nie ma konieczności po każdorazowym 'ataku' na urządzenia podejmowania się ich naprawy, co czasem mogłoby się wiązać z poniesieniem dość znaczących kosztów.

Place zabaw metalowe wydają się być rozwiązaniem absolutnie idealnym bez znaczenia, w którym miejscu takie place zabaw zostaną usytuowane. Co ważne, takie place zabaw dzięki swojej różnorodności konstrukcji doskonale dostosują się do potrzeb dzieci w każdym wieku, dając im wiele radości i bezpiecznej zabawy, oczywiście zawsze pod ścisłą kontrolą dorosłych osób. Pomimo tego, że metalowe place zabaw są nieco droższe niż te drewniane, to kwestia niezaprzeczalna, to jednak liczne zalety tego rozwiązania przemawiają za tym, że jest to zdecydowanie lepszy wybór niż place zabaw niemal w całości wykonane z drewna.

ZADZWOŃ
tel.: +48 91 422 33 99